Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Chelonoidis (Geochelone) carbonarius - żabuti czarny

Gatunek opisał: 1824 Rok opisania: Spix | Uwaga gatunek wymaga rejestracji! (Cites: Załącznik II Aneks UE: Aneks B)
Chelonoidis (Geochelone) carbonarius - żabuti czarny  


Nazwa łacińska:

Chelonoidis (Geochelone) carbonarius

Nazwa polska:

Żółw żabuti, żabuti czarny, żółw żabuti (nazwa niepoprawna?)

Nazwa niemiecka:

Köhlerschildkröte

Nazwa angielska:

Red-footed Tortoise

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Geochelone carbonaria; Żółw żabuti (niepoprawne); Testudo carbonaria; Testudo boiei; Testudo tabulata; Chelonoidis boiei; Chelonoidis tabulata; Chelonoidis carbonaria

Typ żółwia:

Żółw lądowy

Podgatunki:

Brak

Typ terrarium:

Tropikalne

Wygląd:

Wygląd samca, Wygląd samicy, wygląd młodych

Biotop:

np. Skalne urwiska:D, przełęcze coś tam:)

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, pod promiennikiem ciepła XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C.

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Wielkość terrarium:

200x100x50 cm

Żywienie:

np pokarm rośliny tyle i tyle, pokarm zwierzęcy tyle i tyle, częstotliwość karmienia młode a dorosłe

Długość życia:

Jak wszystkie żółwie te również są długowieczne (dożywają około 80 lat).

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

np. czy się oswaja, czy może żyć w haremach itp

Temperament:

Łagodny

Częstość rozmnożenia:

Sporadyczne

Rozmnażanie:

m.in liczba jaj składanych temperatura inkubacji, wilgotnosc inkubacji, odchow mlodych itd

Zimowanie:

np. czy zimujemy, czy zimowanie wymagane, czy wymaganie wymaganetylko do rozrodu itd

Zdrowie:

np szczególnie narażony na piramidowanie, itd

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Wygląd

Średnie wymiary samca to 40-45 cm, samice są zwykle nieco mniejsze. Zostały znalezione jednak osobniki, które osiagneły ponad 55 cm. Chelonoidis (Geochelone) carbonarius wielkością przewyższa gatunki zółwi europejskich (Testudo graeca, Testudo hermanni, Testudo marginata), jest jednak mniejszy od innych Geochelone. Żabuti czarny posiada karapaks koloru ciemnego, nieraz prawie czarnego z plamką koloru pomarańczowo-żółtego na każdej płytce. Piastron jasny, kremowy lub brązowy z ciemniejszymi odcieniami. Skóra koloru ciemnoszarego. Na głowie i łapkach plamki żółte lub czerwone.

Występowanie

Żółw żabuti jest gatunkiem żółwia lądowego pochodzącym z Ameryki Południowej i występującym na terenie Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Gujany Francuskiej, Brazylii. Znaleziono też osobniki na terenie Wysp Karaibskich, przypuszcza się jednak, że zostały tam sprowadzone w XIX w. jako źródło pożywienia.

Biotop

Istnieje pewna rozbieżność opinii w związku ze zróżnicowanym środowiskiem w którym występuje carbonaria. Jedni badacze (Walker) uważają, że żabuti najczęściej wystepuje na pastwiskach i w suchszych częściach lasów. Inni jak Leger i Moscovits idealny habitat określają jako wilgotne miejsca lasów tropikalnych (tam tak naprawdę występują).

Temperatura

W dzień 30-35°C i nie mniej niż 22°C w nocy. Źródła ciepła należy rozmieścić w taki sposób, by w terrarium stworzyć miejsca o różnych temperaturach, aby nasz pupil miał możliwość wyboru tej najodpowiedniejszej dla siebie w danym momencie.

Wilgotność

Bardzo wysoka, wahająca się w granicach od 65 do 90%.Terrarium musi być więc zaopatrzone w "basenik" który będzie służyć jednocześnie jako poidełko i źródło wilgoci. Wskazane jest też zamontowanie automatycznego zraszacza lub spryskiwanie podłoża kilka razy na dzień. Pamiętajmy, że również na zewnątrz konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wilgoci. Do tego służyć może basenik (podpowiedź na zdjęciu) lub szlauf z którego będzie kapała woda na znajdujące się w pobliżu rośliny.

Odmiany barwne

Istnieje odmiana zwana przez hodowców "Cherry head" charakteryzująca się żywo czerwonym ubarwieniem głowy i kończyn.

Terrarium

Materiał do budowy zależy oczywiście od gustu i możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać, że w środku będzie panowała wysoka wilgotność, dlatego należy wybrać materiały, które nie będą wchłaniały wilgoci. Jako podłoże doskonałe są materiały, które nie stwarzają problemów w utrzymaniu czystości i przypominają naturalne środowisko, z którego pochodzi żabuti. Mogą to być kawałki kory, wióry drewniane (nie drobne trociny) lub kawałki gazet (choć wygodne, bardzo nieestetyczne). Zupełnie nie nadaje się piach, gdyż nie trzyma wilgoci i może powodować problemy układu pokarmowego. Nie polecam wstawiania do terrarium żadnych przedmiotów typu doniczki, korzenie lub kamienie, bo ograniczają powierzchnię i z doświadczenia wiem, że żółwie nie znoszą żadnych przeszkód na swojej drodze i będą ciągle je "atakować". Aby więc poprawić estetykę wnętrza można wykorzystać tylną ścianę terrarium, do której można przyczepić w miarę możliwości różne ozdoby jak np. małe plastikowe doniczki z roślinami. Całej fantazji można też użyć budując kryjówkę za którą służyć może przerobiona budka lęgowa dla ptaków lub pieniek drewna z wyciętą w środku dziuplą. W przypadku zamkniętego terrarium niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Do zapewnienia odpowiedniej wentylacji może służyć siatka lub otworki, z których jeden umieszczamy w dolnej części terrarium blisko źródła ciepła, drugi zaś na górze po przeciwnej stronie.

Dla parki lub lepiej "trójkąta" składającego się z jednego samca i dwóch samic (odradzam bowiem trzymanie dwóch samców jednocześnie lub tylko jednej samicy i samca - samce są bowiem bardzo aktywne i ciągła adoracja spowodowałaby brak możliwości pobierania pokarmu co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do niedożywienia) - powinno mierzyć niemniej niż 200x100x50 cm (dł. x szer. x wys.).

Żywienie

Żabuti czarny jest żółwiem wszystkożernym, obok zielonych części roślin zjada także owoce, grzyby, a także bezkręgowce, drobne kręgowce, ptasie jaja, padlinę i odchody zwierzęce. Wymaga dość zróżnicowanego pożywienia, które stanowić mogą zarówno liście, jak i owoce, grzyby i warzywa, których unikamy raczej w diecie większości żółwi lądowych. Należy oczywiście unikać roślin bogatych w szczawiany, a pokarmy o szczególnie złym stosunku Ca:P np. banany, mogą być jedynie skąpym dodatkiem. Jako uzupełnienie diety podajemy pokarm mięsny, dobre są dla nich zwłaszcza dżdżownice, ślimaki i mysie oseski.

Ciekawostki

Żabuti czary jest gatunkiem żółwia lądowego pochodzącym z Ameryki Południowej i występującym na terenie Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Gujany Francuskiej, Brazylii. Znaleziono też osobniki na terenie Wysp Karaibskich, przypuszcza się jednak, że zostały tam sprowadzone w XIX w. jako źródło pożywienia.

Rozmnażanie

W naturze okres wzmożonej aktywności rozrodczej przypada po porze deszczowej. Jak prawie u wszystkich żółwi lądowych wymagające dużej uwagi i zaangażowania ze strony hodowcy. Zwierzęta, które przez cały rok żyją w optymalnych warunkach, będą więc rozmnażały się regularnie, dając nam wielką satysfakcję. Kontakty między parą występują po złożeniu jaj przez samice, więc prawie nigdy nie obserwuje się prób pokrycia samicy, gdy ta jest już w ciąży. Gdy samiec uzna, ze nastąpił dobry moment na gody zaczyna obchodzić partnerkę dookoła i gryźć w nogi, by ją unieruchomić, potem wącha okolice ogona i gdy jest już pewny, że ma do czynienia z płcią słabą zaczyna wykonywać charakterystyczne ruchy głową zataczając łuki do przodu i do tyłu, po czym następuje kopulacja, w czasie której samiec wydaje dźwięki przypominające gdakanie kury. Po około miesiącu, kiedy samica czuje się gotowa do złożenia jaj, zaczyna wykazywać nerwowość, kopać w rogach terrarium i wspinać się na jego ścianki. Kiedy znajdzie już odpowiednie miejsce w dołku głębokim na około 10 cm składa od 5 do nawet 10-15 owalnych jaj mierzących 2/3 cm. Należy przenieść wtedy jaja do inkubatora (pamiętając, by ich nie obrócić co jest równoznaczne z wyrokiem śmierci dla embriona) i pozostawić w nim przez około 120 dni w temp 30°C. Musimy pamiętać, że nie ze wszystkich jaj wyklują się równocześnie maleństwa, wiec długo jeszcze po terminie należy pozostawić jaja w inkubatorze. Jeśli zdarzy się, że samica nie znajdzie odpowiedniego miejsca, może dojść do zatrzymania jaj w środku, co może być niebezpieczne dla zdrowia naszej podopiecznej.

Zimowanie

Nie zimuje się.

Uwagi

Biorąc pod uwagę miejsce pochodzenia żółwia konieczne jest zapewnienie ściśle określonych warunków, do których należą wysoka temperatura i wilgotność przez cały rok. Na zewnątrz mogą przebywać tylko w bardzo ciepłe dni i kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 22°C. Również wielkość i duża ruchliwość żółwia, wymagają dużego zaangażowania w budowę terrarium i letniego wybiegu. Można więc określić gatunek ten jako trudny w hodowli. Nie należy zrażać się jednak, gdyż są to zwierzęta dające hodowcy wielką satysfakcję, są bowiem niezwykle ciekawskie i nigdy nie pozostają obojętne na naszą obecność.

Jest to gatunek znajdujący się w II Załączniku Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES), należy więc przy zakupie prosić o dowód pochodzenia zwierzęcia.

Opracowanie


Opracowała Sylwia S. na podstawie własnych doświadczeń i porad zaprzyjaźnionych hodowców.

Data modyfikacji: 2020-12-10 18:50