Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Cuora amboinensis - żółw sundajski

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Cuora amboinensis - żółw sundajski  
Cuora amboinensis - żółw sundajski  


Nazwa łacińska:

Cuora amboinensis

Nazwa polska:

Żółw sundajski

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Brak

Typ żółwia:

Żółw wodno-lądowy

Typ terrarium:

Akwaterrarium 1:1

Wielkość terrarium:

80x40x40 cm

Długość życia:

Średnio 25-30 lat. Zanotowano przypadek, że żółw sundajski żył w niewoli 38 lat.

Aktywność:

Dzienna

Temperament:

Łagodny

Częstość rozmnożenia:

Sporadyczne

Żółw sundajski należy do tzw. azjatyckich żółwi pudełkowych. Należy do rodziny Emydidae, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być żółwiem typowo lądowym.

Wygląd

Dorosłe żółwie mają wysoki, silnie wysklepiony karapaks ciemno brązowy lub brązowo czarny, z przebiegającym po środku kilem. Średnia długość 21,6 cm.
U młodych osobników, karapaks jest bardziej spłaszczony i charakteryzuje się trzema kilami, dwa przebiegające po bokach z wiekiem zwierzęcia, w miarę wzrostu zanikają. Plastron jest najczęściej jasno żółty lub kremowy, niekiedy może być jasno brązowy, na płytkach brzusznych znajdują się ciemno brązowe lub czarne plamy. Mała smukła głowa, długa szyja. Górna część głowy i szyi ciemna - czarna, czarno brązowa, po bokach głowy, powyżej oczu obustronnie biegną żółte pasy, łączące się na wysokości nosa , zaznaczając trójkątny kształt głowy. Po bokach szyi żółto - czarne pasy, podgardle i dolna strona szyi żółta, żółto - kremowa. Cechą charakterystyczną jest ruchomość plastronu, zaniepokojony żółw może szczelnie ukryć w skorupie głowę i łapy.

Występowanie

Zamieszkuje tropikalne rejony południowo - wschodniej Azji. Żółwie tego gatunku spotkać można na Nikrobarach, w Bangladeszu, przez Myanmar, Kambodżę, Wietnam, Malezię po Filipiny. Występuje na nizinach, z reguły spotyka się go na ryżowiskach i podmokłych obszarach . Zasięg występowania podzielony jest między cztery podgatunki: C.a cuoro, C.a. kamarona, C.a.lineata, C.a.amboinensis. Ostatni z podgatunków C.a. kamarona został opisany dopiero w 1991 r przez Rummler'a i Fritz'a, przypuszcza się, że w najbliższym czasie zostanie opisanych jeszcze kilka podgatunków.

Biotop

Zwierzę występujące w gorącym, wilgotnym klimacie. W odróżnieniu od innych żółwi pudełkowych , jest to żółw błotny . zamieszkuje podmokłe tereny. Trzyma się zazwyczaj blisko płytkich zbiorników wodnych o miękkim mulistym dnie i terenów zalewowych. Często wędruje po ryżowiskach. Dorosłe osobniki niekiedy w trakcie spacerów zapuszczają się daleko od wody, co nie zdarza się młodym. Często odpoczywają zakopane w mule lub błocie. Nie są najlepszymi pływakami.

Aktywność

Aktywny w dzień, większość czasu spędza na poszukiwaniu pokarmu brodząc po płytkiej wodzie. Zwierzęta te zamieszkują tereny tropikalne co powoduje, że są aktywne przez cały rok.


Temperatura

Temperatura powietrza powinna wynosić 27-28°C, pod promiennikiem nawet do 36°C, z nocnym spadkiem do 22°C, wody zaś powinna być utrzymywana na poziomie 24-26°C. Uważa się, że nie powinno się obniżać temp. poniżej 18°C, jednakże przygotowując zwierzęta do rozrodu , warto na okres 6 tygodni Obniżyć temperaturę do 15-20°C.

Wilgotność

Powinna się utrzymywać na poziomie 65-75%.

Terrarium

Terrarium dla cuor, to terrarium ziemno wodne, typu tropikalnego, w którym utrzymywana jest wysoka wilgotność. Basen powinien stanowić co najmniej 1/2 zbiornika, najlepiej 2/3, należy zaopatrzyć go w łagodne zejście. Woda w najgłębszym miejscu dla dorosłego osobnika nie powinna przekraczać 20 cm głębokości. Dno basenu należy ukształtować tak, aby były też płycizny, na których żółw będzie wypoczywał. W części wodnej można zamontować filtr.Część lądową wysypujemy torfem bądź humusem (osobiście preferuję humus - dłużej utrzymuje wilgotność), utrzymujemy ją stale wilgotną, żółw będzie się tu zakopywał. Terrarium można ozdobić korzeniami, z których warto ułożyć kryjówkę. Nie polecam sadzenia roślin, bo zostaną zjedzone lub stratowane.
Wielkość terrarium w zależności od wielkości trzymanego osobnika. Dla samotnego dorosłego żółwia odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 80x40x40cm. Dla każdego następnego zwierzaka rozmiary zbiornika powinno się powiększyć o 1/3.

Oświetlenie

Stosujemy cykl dwunastogodzinnego dnia. Konieczne jest zamontowanie promiennika UV.

Żywienie

Żółwie sundajskie to zwierzęta wszystkożerne. Ich dieta powinna się składać w 50% z pokarmów roślinnych i w 50% ze zwierzęcych. Najlepiej przyrządzać im sałatki mięsno roślinne. Można podawać wszystkie owoce, liście ziół, warzywa, bardzo chętnie zjadają rośliny wodne - moczarkę, wgłębkę, rzęsę. Dietę wegetariańską należy uzupełnić mięsem wołowym, drobiowym, surowymi rybami, sercem wołowym, ochotką, ślimakami, dżdżownicami. Jako przysmak można podawać w niewielkich ilościach suszoną artemię w kostkach oraz tabletki ze spiruliną dla glonojadów. Jako dodatek pokarmowy i źródło łatwo przyswajalnego wapnia może być stosowana sepia.

Rozpoznawanie płci

Samice są większe od samców, mają krótszy ogon i płaski plastron, u mniejszych samców plastron jest wklęsły, a ogon znacznie dłuższy. U zwierząt hodowlanych często się zdarza, że u samic widoczne są blizny na szyi. Samce potrafią być dość agresywne wobec innych żółwi, niekiedy należy trzymać je oddzielnie. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 4-5 lat.

Rozmnażanie

Żółwie te potrzebują 6-8 tygodni spadku temperatury do 15-20°C, który spędzają zakopane w wilgotnym torfie, w tym czasie wyłączyć należy oświetlenie w terrarium. Po 8 tyg. Zwierzęta łączymy w pary . W trakcie kopulacji samiec może dość dotkliwie poranić samicę. Samica znosi 2-3 jaja wielkości 50x30 mm . W ciągu sezonu, w naturze od kwietnia do lipca, w hodowli od lutego do lipca, samica może kilkukrotnie znosić od 1 do 5 jaj. Po tygodniu inkubacji widać które z jaj są zapłodnione - mają jaśniejszy prążek, jaj nie zapłodnione żółkną. Młode przy temp. 32°C lęgną się po 60, przy 25°C po 85 dniach. Młode żółwie w momencie wylęgu mierzą ok. 38-48 mm i ważą 9-12 g, na plastronie mają trzy kile. Utrzymujemy je w akwaterrarium o dużej powierzchni wodnej. Woda nie może być jednak głęboka. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 26-35°C. Pokarm jak dla dorosłych tylko, że rozdrobniony, karmimy codziennie. Jeden raz w tygodniu dodatek wit. A+D3.

Opracowanie

Opracowała Aleksandra Maluta na podstawie własnych doświadczeń i poniższej literatury:
Turtles of the World - C.H Ernts, R.G.M. Altenburg, R. W. Barbour - 2000 ETI
Turtles in Crisis : The Asian Food Market - J. Barkzyk - 2000
Introduction to Animal Diversity - L. Slepetski - University of Michigan 2000
Pflege und Vermehrung von Amboina - Scharnierschildkroten, Cuora amboinensis (Dadudin, 1802), im Tierpark Berlin - Friedrichsfelde - Von Falk Dathe- Milu Berlin 10 ( 2001)
Żelvy - Jiri Zych - Brazda 2001 Praga
Encyklopedia terraristiky - E.Bruins - Rebo Productions - Praga 2001

Literatura:
Data modyfikacji: 2020-12-10 18:46