Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Rozmnażanie żółwi lądowych



Rozróżnianie płci

U żółwi lądowych rozróżnianie płci nie sprawia problemów. Jest to możliwe, gdy żółw osiągnie ok. 12 cm długości. Plastron samicy jest wyraźnie wypukły, a jej ogon krótki. Samiec ma muskularny ogon. Jeśli chcemy rozmnażać żółwie powinniśmy się pokusić o parkę żółwi zbliżonej wielkości. Płeć żółwi zależna jest od temperatury inkubacji jaj.


Gody żółwi

W naturze gody odbywają się na wiosnę.. Samica składa jaja do wcześniej wykopanego dołka. Jaja mogą być różnej wielkości. W terrarium podstawowa sprawa to przezimowanie żółwi. Bez tego szansa rozmnożenia żółwi mocno spada. Jeśli spełnimy wszystkie warunki to znaczy przezimujemy zwierzęta, a następnie stopniowo będziemy podwyższać temperaturę do momentu osiągnięcia przez zwierzęta poprzedzającej sen aktywności, możemy spróbować dopuścić parę. Spotkanie pary dobrze jest zaaranżować w terrarium ogrodowym, mając nadzieję, że dojdzie do kopulacji.


Zachowanie samicy w ciąży

Jak poznać, że samica jest w ciąży? Odpowiedz jest prosta - po jej zachowaniu. Samica staje się agresywna wobec innych samic. Może przestać pobierać pokarm albo zjadać go niewiele. Samiczka może być bardzo ruchliwa. Ostatecznym rozwiązaniem, by upewnić się co do ciąży samicy jest wizyta u weterynarza. Ilość składanych przez samicę jaj uzależniona jest od gatunku żółwia.


Inkubator

Ponieważ jaja nie wytrzymają w zimnym klimacie trzeba zbudować inkubator. Możemy go zbudować sami wykorzystując starą lodówkę lub zamrażalnik. Umieszczamy w niej żarówkę o mocy ok. 40W-60W połączona z termostatem zapewni odpowiednią temperaturę, czyli 30-31°C. Aby wilgotność była dobra kładziemy płaskie naczynie z wodą. Po wyschnięciu naczynia napełniamy je ponownie. Przed wyjęciem jajek z miejsca złożenia należy miękkim ołówkiem zaznaczyć pozycję, w jakiej zostały złożone, aby uniknąć ich przekręcenia podczas przekładania. Jest to istotne, ponieważ zmiana pozycji jaja może doprowadzić do obumarcia zarodka. Jaja zakopujemy w płaskim naczyniu np. z torfem. Stan jaj często kontrolujemy. Przeciętnie żółwie klują się po 80-90 dniach, jednak u niektórych gatunków np. żółw lamparci może to potrwać ponad 240 dni.


Młode żółwiki

Jeśli uda się uzyskać przychówek powinno się wiedzieć o kilku sprawach związanych z małymi żółwikami. Żółwie samodzielnie będą przyjmowały pokarm dopiero po 1-2 tygodniach. Na wierzchu dzioba będzie rogowy wyrostek, który wcześniej służył do przerwania skorupki - z czasem odpadnie. Karmienie małych żółwików jest opisane w artykule "Żywienie żółwi lądowych". Małe żółwie są bardzo wrażliwe na przeciągi i łatwiej zapadają na choroby niż starsze osobniki. Z tego powodu poleca się zakup większych żółwików dla początkujących terrarystów. Aby się dobrze rozwijały ważne dla nich jest UV-B. Kiedy jest ciepło wynosimy żółwiki na dwór. Nie zimujemy ich.



Patrykus