Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Zachowania godowe można obserwować u żółwi trzymanych w prawie każdych warunkach. Często dochodzi nawet do kopulacji. Niestety gorzej jest ze składaniem jaj, a jeśli już do tego dojdzie - to z inkubacją i kluciem młodych.

Problem tkwi w stworzeniu żółwiom zmienności pór roku, jakie zachodzą w naturze. Żółwie stepowe pochodzą z regionów o ostrym, kontynentalnym klimacie z gorącym i suchym latem oraz suchą i mroźną zimą. Stymulacją do rozwoju komórek płciowych u żółwi jest właśnie zmienność pór roku - sen zimowy (letarg) i przebudzenie na wiosnę.

Umożliwienie im zapadnięcia w sen zimowy jest absolutną koniecznością, jeśli chce się uzyskać przychówek.

Zimowanie powinno się odbywać na takich samych zasadach jak w przypadku innych gatunków gadów pochodzących z terenów o podobnym klimacie. Korzystne jest utrzymanie żółwi w letargu przez okres ok. 2-3 miesięcy. Taki pobyt w zimowisku korzystnie wpływa także na kondycję zwierząt. Temperatura zimowania w zasadzie nie powinna przekraczać 7°C.
Możliwe są niższe (ok. 2-3°C) czy wyższe (do 10-12°C) temperatury, o ile nie trwają zbyt długo.

Teoretycznie po takim zimowaniu i stopniowym wybudzeniu nie powinno być problemu z uzyskaniem przychówku.

Samica po ok. 3-4 tygodniach od kopulacji zaczyna zachowywać się niespokojnie. Często jest agresywna w stosunku do innych żółwi. Niektóre wykazują zachowania godowe samców, włącznie z próbami kopulacji na innych samicach i samcach. Ma to na celu odstraszenie innych żółwi.

Najlepszym rozwiązaniem jest wyizolowanie ciężarnej samicy w terrarium z odpowiednio grubym (ok. 20 cm) i wilgotnym podłożem. Zbyt niski poziom podłoża powoduje, że samica kopie wiele dołków lęgowych ale nie składa do nich jaj. Skrajnie może to doprowadzić do składania przez samicę jaj w nocy, w trakcie snu - bez kopania dołka lęgowego. Samice składają jaja przeważnie pod xródłem ciepła kopiąc tylnymi łapami dołek o odpowiedniej głębokości.

Jaja należy inkubować na ogólnych zasadach. Nie wolno ich obracać, gdyż może to spowodować obumarcie tarczy zarodkowej na żółtku. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności i cierpliwość. W temperaturze ok. 30-32°C młode klują się po 60 - 65 dniach.


Uwagi

Niektóre samice składają jaja w kilku (2-4) zniesieniach w odstępach
1-3 tygodniowych - jest to uzależnione od rejonu występowania w naturze.

W mojej hodowli niestety z niewielkiego procentu zniesionych jaj wykluwają się młode (na 6-8 szt. 1-2 młode). Nie wiem czym to jest podyktowane. Może jednak gdzieś popełniam błąd?

klops