Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Testudo hermanni - żółw grecki

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji


Nazwa łacińska:

Testudo hermanni

Nazwa polska:

Żółw grecki

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Brak

Typ żółwia:

Żółw lądowy

Typ terrarium:

Tropikalne

Wygląd:

Biotop:

Temperatura °C:

Wilgotność powietrza %:

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Żywienie:

Długość życia:

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Temperament:

Łagodny

Częstość rozmnożenia:

Sporadyczne

Rozmnażanie:

Zimowanie:

Zdrowie:

np szczególnie narażony na piramidowanie, itd

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Żółw grecki   (Testudo hermanni)

Jest dosyć często spotykany w hodowli z powodu pięknego ubarwienia pancerza oraz szybkiego oswajania się. Rozróżniamy dwa podgatunki: Testudo hermanni hermanni, Testudo hermanni robertmertensi. Żółw grecki w naturze zamieszkuje Bałkany, Płw. Apeniński, Półwysep iberyjski, Baleary, Sardynię, Korsykę oraz Francję. Z reguły żółwie greckie osiągają 25-30 cm, ale spotkać można i większe okazy. Najczęściej zamieszkiwanymi przez te żółwie terenami są suche, nasłonecznione miejsca z niskimi krzewami oraz wysokimi zaroślami np. łąki. Sam kiedyś wracając z Chorwacji drogą z dwóch stron otoczoną łąkami spotkałem żółwia greckiego. W górach można go spotkać do ponad 500 m. n. p. m. Niestety z powodu częstego odłowu tych gadów ich populacja bardzo się zmniejszyła, dlatego objęto je CITES-em.

Ciekawostką może być fakt, że żółwia greckiego i mauretańskiego różni tylko tarczka nadogonowa z tyłu pancerza oraz kolec rogowy na ogonie. Również nazwy łacińskie tych żółwi mogą być mylące: Żółw mauretański to Testudo greaca, a grecki to Testudo hermanni. W naturze te żółwie zimują od listopada do maja, czasami zdarzają się wcześniejsze wybudzenia. Okres godowy przypada na wiosnę. Samice składają 3-5 jaj w kilku złożeniach.

Hodowla
Zanim kupimy żółwie musimy zakupić odpowiednie terrarium. Gdy już jest gotowe można pomyśleć o zakupie żółwika. Najczęstszym miejscem zakupu tego gada jest sklep zoologiczny. Wybierając zwierzę spośród osobników tego samego gatunku należy uważnie mu się przyjrzeć. Oczy żółwia powinny być przejrzyste. Zdrowy żółw jest aktywny, jego pancerz jest bardzo twardy i nie nosi śladów ran.. Jego kondycję ostatecznie możemy sprawdzić zawieszając jego przednie łapy na naszym kciuku i palcu wskazującym, zdrowy żółw nie będzie spadał. Kupionego żółwia możemy zanieść do weterynarza, który go zbada. Można również wykonać badanie kału.
Żółwia należy hodować w suchym terrarium, najlepszym podłożem będzie kora. Wielkość ok. 5 razy większa niż skorupa żółwia. Konieczne jest oświetlenie żarówką 60-100 W. Jako uświetlenia najlepiej użyć specjalistycznej świetlówki UV dla gadów, którą można nabyć w sklepie zoologicznym. Powinna być ona włączona 12-14 godzin na dobę. Idealna temperatura to: 26-32°C. Należy pamiętać o podziale na strefę cieplejszą i zimniejszą. Ważnym elementem jest też kryjówka. Terrarium musi być zamknięte i konieczna jest wentylacja. Wilgotność powinna być niska: maksymalnie 60%. Można wstawić basenik z wodą, można posadzić rośliny, lecz jeśli będą zbyt nisko to żółwie z chęcią je zjedzą. Przy minimalnej temperaturze 20°C można żółwia wypuścić na działkę lub do ogródka. Z doświadczenia wiem, że takie wycieczki bardzo dobrze wpływają na zdrowie i samopoczucie naszych pupili gdyż mają dostęp do naturalnego promieniowania UV, mogą się też swobodnie spacerować. Więcej o terrariach w obszernym artykule pt. "Terrarium dla żółwi lądowych".

Oswajanie
Oswajanie żółwia nie jest trudne. Przez pierwsze kilka dni żółw może nie jeść oraz dużo spać, jednak to normalne, musi przyzwyczaić się do terrarium i ewentualnych współlokatorów. Według mnie podstawową sprawą jest przyzwyczajenie żółwia do swojego widoku. Żółw widząc stojącego, obserwującego i pasywnego człowieka nie będzie go uważał już za zagrożenie. Dając mu jeść możemy sprawdzić stopień jego oswojenia poprzez próbę dania mu jedzenia z ręki. Nieoswojony żółw będzie się wahał albo w ogóle nie weźmie, a oswojony zrobi to z wielką ochotą. Jeśli chcemy, aby żółw zamieszkał w terrarium, w którym już mieszka jeden lub kilka osobników to możemy zrobić to na kilka sposobów. Często żółwie bronią swojego terytorium i mogą kąsać nowego lokatora. Jeśli tak będzie się działo to stopniowo wpuszczamy żółwia na kilka godzin wyjmując agresora. Po powrocie do terrarium nie będzie czuł się już tak pewnie. Innym sposobem może być stopniowe wpuszczanie żółwia do terrarium.


Żywienie
Głównym składnikiem diety żółwi greckich jest pokarm roślinny (ponad 80%). Głównym składnikiem pokarmu pochodzenia roślinnego powinny być warzywa, ponieważ zawierają najwięcej witamin. Owoce zawierają dużo cukru, więc należy traktować je jako deser. Za pokarm zwierzęcy może służyć np. jajko na twardo. Małe żółwie (do 10 cm) karmimy 3 razy na 2 dni, a średnim (do 20 cm) raz na dwa tygodnie zrobić jednodniową głodówkę. Duże żółwie karmimy 5-6 razy w tygodniu. Do jedzenia dosypujemy preparaty witaminowe i wapniowe. Więcej w obszernym artykule pt. "Żywienie żółwi lądowych".

Rozmnażanie
Rozmnażanie żółwi greckich dla początkujących jest bardzo trudne. Trzeba zdobyć parę zbliżonej wielkości. Trzeba oba żółwie przezimować. Po przebudzeniu powoli podnosić temperaturę i połączyć parę. Jeśli dojdzie go godów samica złoży 3-5 jaj, jednak może to zrobić w kilku zniesieniach. Jajka należy przenieść do inkubatora. Płeć żółwia zależy od temperatury w jakiej inkubowane są jaja. Więcej o rozmnażaniu żółwi lądowych w artykule pt. "Rozmnażanie żółwi lądowych".

Pielęgnacja
Jedną z ważniejszych czynności jest pielęgnacja żółwia. Codziennie musimy przeznaczyć około 20 minut na obserwacje podopiecznego i zabiegi pielęgnacyjne. Resztki jedzenia i odchody żółwi sprzątamy codziennie, aby zapobiec namnażaniu się bakterii. Żółwie greckie lubią poranne kąpiele (jeśli nie codziennie to kąpmy naszego pupilka przynajmniej raz w tygodniu). Żółwie lubią załatwiać się w wodzie, więc łatwiej będzie sprzątać w terrarium. Kolejną czynnością jest przycinanie pazurów. W naturze ścierają się one bez przerwy, w terrarium jednak rosną bardzo szybko. Można zmniejszyć problem umieszczając dużo kamieni w terrarium. Zbyt długie pazury mogą spowodować wiele chorób. Kolejną ważną sprawą jest, by żółwiom nie dawać zbyt miękkiego pokarmu: może to spowodować przerośnięcie dzioba. Codziennie trzeba przynajmniej raz podnieść i dokładnie obejrzeć żółwia, można to zrobić podczas kąpieli.

Zimowanie
Jak już wcześniej napisałem, jeśli ktoś chce rozmnożyć żółwie powinien je przezimować. Jednak do zimowania należy przeznaczać wyłącznie silne, zdrowe osobniki gdyż zwierzę słabe lub chore może się nie przebudzić. Małych żółwi nie zimujemy w ogóle. Decyzja o zimowaniu nie może zapaść z dnia na dzień. Żółwia już na kilka tygodni przed trzeba odpowiednio przygotować. Należy stopniowo obniżać temperaturę w terrarium, w tym czasie żółw nie powinien jeść ani pić. Po dojściu do 10-15°C przenosimy żółwia do miejsca jego zimowania, może to być np. skrzynka lub pudło. Warstwa torfu powinna wynosić około 40 cm. Raz na jakiś czas miejsce te należy spryskać wodą, aby ziemia była wilgotna. Stan żółwia musimy kontrolować. Żółwie można zimować od 1 do 7 miesięcy, ale myślę, że okres około 2 miesięcy w zupełności wystarczy, aby żółwie były w stanie się rozmnażać. Żółwia budzimy i jak na początku obniżaliśmy temperaturę tak teraz stopniowo podwyższamy. Po paru tygodniach żółw powinien zacząć przyjmować pokarm. Żółwia codziennie kąpiemy.

Zachowanie
Ważnym elementem hodowli żółwia jest obserwacja jego zachowań. Żółwie mogą w różny sposób okazywać swoje samopoczucie. Oswojony żółw będzie o wiele bardziej przyjaźnie nastawiony do opiekuna niż nowy, niedawno kupiony. Nowo zakupione żółwie mają to do siebie, że zazwyczaj mało jedzą i bardzo dużo śpią. Z czasem jednak to się zmienia. Właściwie każdego żółwia można oswoić. Oto kilka moich spostrzeżeń dotyczących zachowań żółwi. Są to głównie oznaki oswojenia:kiedy są głodne są bardzo aktywne, dużo chodzą, podobnie jak w naturzekiedy świeci słońce próbują wyjść z terrarium (czego powodem nie jest brak adaptacji w terrarium)kiedy dobrze się czują jedzą wszystko z ręki i przy podnoszeniu (np. do kąpieli) nie wyrywają się, jest to oznaka zaufaniazdarza się, że żółwie niechętnie przyjmują pokarm jeśli nie podaje go stały opiekunkiedy zaaklimatyzują się w terrarium i czują się w nim bezpiecznie przestawiają i przesuwają elementy wyposażenia zbiornika

Uwagi: mam nadzieje, że ten tekst dostarczy wam cennych informacji dotyczących tego ślicznego żółwia. Chciałbym zwrócić uwagę na to, iż wielu ludzi zamiast w terrarium trzyma żółwie luzem w domu (przez cały rok), co według mnie jest wielkim błędem. Jeśli chcemy zapewnić żółwiowi ruch wypuśćmy go do ogródka, niech tam chodzi. Raz na jakiś czas należy udać się do weterynarza na badania. Żółwie nie przenoszą chorób na ludzi (z wyjątkiem salmonelli). Życzę powodzenia w hodowli.

 

Opracowanie Patrykus

Data modyfikacji: 2020-12-23 16:20